Recertyfikacja KPP

Egzamin recertyfikacyjny odbył się w dni 26 września 2020. Celem było sprawdzenie i odnowienie uprawnień "ratownika". Z naszej jednostki uprawnienia zachowało dwoje strażaków. Kwalifikowana pierwsza pomoc udzielana przez strażaków OSP jest kluczowym elementem systemu ratowniczego w Polsce. Rozporządzenie dotyczące kwalifikowanej pierwszej pomocy wchodzące w skład ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym definiuje, że osoba o statusie ratownika ma wiedzę o następujących czynnościach:

♦ Resuscytacji krążeniowo-oddechowej, przyrządowej, bezprzyrządowej; resuscytacji z podaniem tlenu, defibrylacji automatycznej;
♦ Tamowaniu krwotoków zewnętrznych i opatrywaniu ran;
♦ Unieruchamianiu złamań, a także podejrzeń złamań i zwichnięć;
♦ Ochronie przed wychłodzeniem lub przegrzaniem;
♦ Prowadzeniu wstępnego postępowania przeciwstrząsowego;
♦ Zastosowaniu tlenoterapii biernej.

Ratownik ma prawo przeprowadzić wszystkie wymienione czynności. Może również kierować ewakuacją z miejsca zdarzenia osób w stanie zagrożenia zdrowia. Ratownik wie, jak udzielić wsparcia psychicznego osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Ma prawo prowadzić wstępną segregację medyczną.